Kabristanda Taziye (Başsağlığı) Dilemek Günah mıdır?

Kabristanda ölenin yakınlarına taziyede bulunmak veya taziye kabul etmek caiz midir?İslamda mezarlıkta taziye etmenin hükmü nedir?

islamda mezarlıkta ve özellikle kabir başında taziyede bulunmak veya taziyeleri kabul etmek caiz değildir.Bu vazifenin kabristanda veya cenaze evinin önünde yapılması, bid'attır. Bu sebeple de oralarda yapılması mekruh görülmektedir.(1)

Sünnet olan taziye cenaze sahibinin evinde ve üç gün içerisinde yapılan taziyedir.Taziye kabülüde aynı şekilde evde yapılması uygun görülmüştür.Taziyet sırasında "Allah Teâlâ sizlere sabrı cemil, ecr-i cezil ve uzun ömürler ihsan etsin" şeklinde duada bulunmak da güzel görülmüştür .

(1)Büyük İslâm İlmihâli (namazla ilgili bölüm) madde 614

Yorumlar (0)
Yorumlarınızı asagidan yazabilirsiniz. Yeni soru sormak icin ise buraya tikla

Sade kolay ve anlaşılır bir dil ile İslam Kültürüne dair herşey..